
Izstāde “Bērna prātā” – Latvijas Kara muzeja drosmīgākais un emocionāli spēcīgākais pēdējo gadu projekts, kas raisīs pārdomas ikvienam apmeklētājam. No 2. maija Latvijas Kara muzejā!
Latvijas Kara muzeja jaunākā izstāde “Bērna prātā” izgaismo karadarbības ietekmi uz vienu no visneaizsargātākajām civiliedzīvotāju grupām – bērniem, kas joprojām saglabājas kā visneproporcionālāk militāros konfliktos skartā sabiedrības daļa.
Tās mērķis ir atklāt kara postošo realitāti caur bērna uztveres prizmu, parādot, kā bruņoti konflikti un ar tiem saistīta vardarbība ietekmē bērnu emocionālo un psiholoģisko pasauli, kā arī viņu centienus sadzīvot, izprast un interpretēt notiekošo. Šī daudzšķautņainā pieeja kontekstualizēta 20. – 21. gadsimta Latvijas un Eiropas vēstures procesos, atklājot sešu bērnu individuālos pieredzi un sniedzot balsi viņu stāstiem.
Izstādes telpiskie, vizuālie, audiālie un interaktīvie elementi veido simbolisku rotaļu pasauli, kas kontrastē ar kara nežēlību, ļaujot apmeklētājam ne tikai piedzīvot bērna emocijas, bet arī dziļāk izprast kara radītās sekas. Tas tiek darīts, akcentējot bērna uztveres īpatnības, piemēram, spēli kā galveno pasaules uztveres un izziņas mehānismu.
Ar šīs izstādes starpniecību Latvijas Kara muzejs piedāvā platformu, kurā vecāki un bērni var veidot atklātu sarunu par sarežģītiem un sensitīviem jautājumiem – kara, vardarbības un izdzīvošanas mehānismiem. Tā kalpo kā instruments, kas palīdz pieaugušajiem skaidrot vēsturiskus un mūsdienu notikumus bērniem saprotamā un emocionāli saudzīgā veidā.
Izstāde “Bērna prātā” atgādina, ka karš nav tikai politisks vai vēsturisks fenomens, bet arī dziļi personisks un emocionāls pārdzīvojums, īpaši bērniem. Tā piedāvā iespēju reflektēt par pagātni, izvērtēt mūsdienu konfliktus un uzdot jautājumus par sabiedrības atbildību bērnu aizsardzībā – vēsturiskā un mūsdienu dimensijā.
Uzmanību. Izstādes saturs ietver sensitīvas tēmas un var būt emocionāli trauksmains.
Izstāde “Bērna prātā” būs apskatāma Latvijas Kara muzeja 1. stāvā no 2. maija.
Ieeja - bez maksas!
***
Izstādes veidotāji:
Latvijas Kara muzejs
Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija
Radošā komanda:
Vēsturiskās izpētes, koncepcijas un tekstu autori Klāvs Zariņš un Maija Meiere – Oša
Konceptuālā izpildījuma un tekstu autors Kaspars Eglītis
Multimediju režisors Roberts Rubīns
Dizaineri Ivars Veinbergs un Elīna Lībiete
Bērnu psiholoģijas konsultants Ņikita Bezborodovs
Kuratores Elizabete Palasiosa un Marta Kontiņa (SIA “Story Hub”)
Ziedotāji:
Latvijas Finieris
Groglass
Partneri:
Latvijas Okupācijas muzejs
Žaņa Lipkes memoriāls
Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs