Kara muzejā norisināsies Krievijas karaspēka izvešanas gadadienai veltīts pasākums

Grāmatas "Latvijas attīrīšana no "pretpadomju elementiem" 1944. - 1953." atklāšana

31. augustā plkst. 14.00. Latvijas Kara muzejā, Smilšu ielā 20, notiks 28. gadadienas kopš Krievijas karaspēka izvešanas no Latvijas un grāmatas "Latvijas attīrīšana no „pretpadomju elementiem” 1944.  – 1953. gads" atvēršanas svētki.

Tieši pirms 28 gadiem, 1994. gada 31. augustā otrās lielākās pasaulē Krievijas Federācijas okupācijas armijas pēdējais virsnieks bija spiests atstāt Latvijas teritoriju. Šī bija īsta mūsu UZVARAS diena. Tā apliecināja faktu – mēs esam tik stipri, cik mūsu griba! Okupācijas gadi nu bija aiz muguras.

Atverot Latvijas arhīvos slepenos dokumentus - PSRS valdības un represīvo iestāžu norādījumus, rīkojumus un pavēles, atklājās fakti, kā padomju totalitārais staļiniskais režīms bija īstenojis noziedzīgu politiku – t.s. „pretpadomju elementu” likvidāciju.

Pasākumā piedalīsies aizsardzības ministrs A. Pabriks, tieslietu ministra padomnieks A. Bukšs, SAB TSDC eksperts I. Zālīte, grāmatas autors J. Riekstiņš u.c.

Būs iespēja bez maksas saņemt aktuālos dokumentu krājumus, ko sastādījis J. Riekstiņš:
-    PSRS okupācijas armijas noziegumi Latvijā. 1940.-1991. gads
-    Latvijas attīrīšana no pretpadomju elementiem. 1944. – 1953. gads

Šo vēsturiskās uzvaras dienas pasākumu organizē Latvijas Kara muzejs kopā ar Latvijas Okupācijas izpētes biedrību (LOIB) un ar Ministru kabineta komisiju, kura veic PSRS okupācijas režīma nodarīto zaudējumu aprēķināšanu. Ieeja bez maksas.

Par grāmatu

Latvijas attīrīšana no „pretpadomju elementiem” tās sovjetizācijas procesā bija viens no vissvarīgākajiem PSKP CK, PSRS valdības un represīvo iestāžu pasākumiem, kuri aizsākās jau 1940. gadā tūlīt pēc valsts okupācijas. PSRS centrālo iestāžu lēmumi, pavēles un direktīvas noteica kā represiju vērienu un virzienus, tā arī represijām pakļauto iedzīvotāju kategorijas. LKP CK 1953. gada 22. - 23. jūnija plēnumā LKP CK pirmais sekretārs J. Kalnbērziņš atzina:

„No 1945. līdz 1953. gadam ir represēti 119 000 cilvēki. No tiem: 26 500 cilvēkus ir arestējuši bijušās Valsts drošības ministrijas orgāni, kā bandīti nogalināts 2 321 cilvēks, kā kulaki un bandītu atbalstītāji ārpus Latvijas izsūtīti 43`702 cilvēki. Milicijas un prokuratūras darbinieki arestējuši 46 350 cilvēkus.”

Dokumentu krājums sagatavots, pamatojoties uz PSRS okupācijas laika arhīvos atrodamiem slepenajiem dokumentiem.

Pasākuma programma

14:00 - Ruta Pazdere (Latvijas Okupācijas izpētes biedrības valdes priekšsēdētāja, Ministru kabineta komisijas  priekšsēdētāja vietn.)

14:05 - Artis Pabriks (LR Aizsardzības ministrija, ministrs)

14:15 - Aldis Bukšs (LR Tieslietu ministrija, ministra padomnieks)

14:25 - Juris Ciganovs (Latvijas Kara muzejs, direktora vietnieks pētniecības darbā)

14:35 - Indulis Zālīte (Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centra eksperts)

14:50 - Inese Straume (Latvijas Okupācijas izpētes biedrība, grāmatas redaktore, Mg. hist.)

15:00 - Jānis Riekstiņš (Dokumentu krājuma „Latvijas attīrīšana no „pretpadomju elementiem” 1944.  – 1953." autors, vēsturnieks)

15:20 - Filma „Krievijas karaspēka izvešana” no TV raidījumu cikla „Atslēgas”, Mārtiņš Ķibilds

Noslēgumā - pārrunas pie kafijas tases