2025. gada 31. janvārī plkst. 18.00 Latvijas Kara muzejs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo karavīru biedrību aicina uz pasākumu “Leģionāra dienasgrāmata - atmiņu pieraksti un to nozīme vēstures procesu izpratnē”.
Pasākuma ietvaros prezentēsim kādu unikālu vēstures liecību - Latviešu leģiona 15. divīzijas leģionāra un trimdas latvieša Aleksandra Kalniņa (1911-2003) dienasgrāmatu, kuras saturs kalpoja par pamatu 2024. gada nogalē izdotajai grāmatai “Aleksandrs Kalniņš. Diena piezīmes 1944–1960”.
Grāmata aptver plašu laika posmu no 1944. līdz 1960. gadam un aktualizē latviešu leģionāra gaitas Otrā pasaules kara noslēgumā, karagūstekņu nometnē, pārvietoto personu jeb t.s. “dīpīšu” nometināšanas vietās un vēlākajās mītnes zemēs – Lielbritānijā un Kanādā. Tās izdevējs ir biedrība “Hronologeja”, kas jau līdz šim aktualizējusi individuālo vēstures stāstu nozīmi un sekmējusi iepriekš neizgaismotu vēstījumu izskanēšanu.
“Šīs dienasgrāmatas pie mums nonāca, pateicoties Aleksandra Kalniņa tuviniekiem, kas šajās piezīmju burtnīcās saskatīja vērtību un ļāva tajās ieskatīties. Šāda veida vēstures avoti man kā vēsturniekam ir svarīgi ne tikai precīzākas tajos atainoto militāri-politisko procesu izpratnes veicināšanai, bet arī kā nozīmīgs vienas personības pieredzes stāsts, kas ļauj aiz katra notikuma ieraudzīt cilvēku” atklāj biedrības “Hronologeja” vadītājs un Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Kaspars Strods.
Grāmata tapusi pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda, apvienības “Daugavas vanagi”, Madonas novada pašvaldības, kā arī citu ziedotāju finansiālajam atbalstam.
Jaunās grāmatas prezentāciju papildinās arī diskusija par bijušo nacistiskās Vācijas bruņoto spēku militārajos formējumos dienošo latviešu autoru veidotajām dienasgrāmatām un atmiņu pierakstiem kā arī - to nozīmi pagātnes vēstures procesu pētniecībā un izpratnē.
Diskusijas dalībnieki:
Kaspars Strods, Latvijas Kara muzeja Vēstures departamenta Kara un militārās vēstures pētniecības nodaļas vēsturnieks, biedrības “Hronologeja” valdes priekšsēdētājs un grāmatas “Aleksandrs Kalniņš. Diena piezīmes 1944–1960” zinātniskais redaktors un sastādītājs
Jānis Tomaševskis, Latvijas Kara muzeja Vēstures departamenta Kara un militārās vēstures pētniecības nodaļas vēsturnieks
Jolanta Treile, Grāmatas “Aleksandrs Kalniņš. Diena piezīmes 1944–1960” sastādītāja un literārā redaktore
Dr. hist. Uldis Neiburgs, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks
***
Sarunu vakaru cikls tiek organizēts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo karavīru biedrību un norisinās jau otro sezonu. Tā mērķis ir stiprināt latviešu sabiedrības un latviešu karavīru kopības apziņu.
Tiekamies Latvijas Kara muzejā!
Ieeja pasākumā ir bez maksas.