Nacionālo bruņoto spēku formas tērpa piedurkņu uzšuvju izstāde

01_Aktualitate_Uzsuvju_izstade_201911_L

No 2019.gada 1.novembra Latvijas Kara muzejā ir aplūkojama jauna izstāde “Latvijas Nacionālo bruņoto spēku formas tērpa piedurknes uzšuves”.

Izstādē ir eksponēta Latvijas Kara muzeja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) ikdienas un kaujas formas tērpa piedurknes uzšuvju kolekcija.

Karavīri visos laikos ir valkājuši īpašu apģērbu. Līdz ar regulāru karaspēku izveidošanos attīstījās arī karavīra formas tērps. Formas tērpu attīstību ietekmē kā nacionālo armiju tradīcijas tā arī mūsdienu funkcionālisms. Tomēr mūsdienu formastērps nevar būt tikai funkcionāls, tam arī jānorāda piederību valstij un noteiktai militārai vienībai. Šo funkciju pilda formas tērpa piedurknes uzšuves, kas ir izplatītākā mūsdienu militārās simbolikas daļa.

Līdz ar NBS attīstību daudzveidīgākas ir kļuvušas arī formas tērpu piedurknes uzšuves. Zināmā mērā tās atspoguļo NBS spēku struktūru. Uzšuves ir vairoga, taisnstūra vai apļa formā. Tajās ir attēlota spēku veida vai vienības simbolika, kas balstās uz vispārējo militāro tradīciju un latviešu etnogrāfisko simboliku. Zobens simbolizē gatavību cīņai. Ozolu lapas un zaru vijas simbolizē vīrišķību un izturību. Uzlecošās saules stari – valsti. Nereti uzšuvēs tiek izmantoti arī vienību krūšu nozīmju un dislokācijas vietu ģerboņu elementi un simboli, kas raksturo vienības militāro specifiku.

Latvijas Kara muzejs aicina izstādes apmeklētājus piedalīties NBS piedurkņu uzšuvju un kvalifikācijas zīmju kolekcijas iztrūkstošo eksemplāru apzināšanā un papildināšanā.

Jaunā izstāde ir aplūkojama Latvijas Kara muzeja 4. stāvā.

Ieeja bez maksas!