LCP Memoranda parakstītāju biogrāfijas

Image
memoranda_gramata_L

 

„Ar parakstu par Latviju: Latvijas Centrālās padomes Memoranda parakstītāju biogrāfijas”
 

Latvijas Kara muzeja krājumā atrodas unikāls dokuments- 1944.gada 17.martā sastādītais Latvijas Centrālās padomes Memorands. Latvijas Centrālo padomi (LCP) izveidoja 1943. gada 13. augustā nacistiskās Vācijas okupācijas laikā. To veidoja lielāko pirmskara Latvijas Republikas politisko partiju pārstāvji ar profesoru Konstantīnu Čaksti priekšgalā. 1944. gada martā K.Čakste, F.Cielēns, V.Eihe un A.Teikmanis izstrādāja LCP Memorandu, kuru parakstīja, neskatoties uz iespējamām vācu okupācijas iestāžu represijām, 188 Latvijas politiskie un sabiedriskie darbinieki. Memorands bija prasība atjaunot Latvijas valstisko neatkarību un izveidot Latvijas armiju, lai aktīvi cīnītos pret atkārtoto padomju okupāciju.

Muzeja krājumā esošais dokuments ir vienīgais apzinātais LCP Memoranda oriģināls. 2009. gada novembrī LCP Memoranda oriģinālu iekļāva starptautiskās organizācijas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Izdevumā „Ar parakstu par Latviju. Latvijas Centrālās Padomes Memoranda parakstītāju biogrāfijas” apkopotas 188 biogrāfijas, to bagātina visu parakstītāju fotoattēli, ievada eseja par LCP. Ar šo izdevumu Latvijas Kara muzejs vēlas izcelt gaismā LCP memoranda parakstītājus- 188  Latvijas sabiedriskos, politiskos, zinātnes un kultūras darbiniekus. Šāds izdevums ne tikai popularizē Latvijas Kara muzeja krājumu, bet ļauj iepazīties ar šo mūsu valsts vēstures lappusi un par to stāstošo unikālo muzeja eksponātu gan vēstures speciālistiem, gan plašākai sabiedrībai. Biogrāfiskās vārdnīcas sastādītāja ir vēsturniece Ieva Kvāle.

Izdevums tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Lai izceltu LCP Memorandu muzeja ekspozīcijā un ļautu muzeja apmeklētājiem detalizētāk iepazīties ar šī Latvijas vēsturē unikālo dokumentu un tā parakstītājiem, II pasaules kara vēstures ekspozīcijā ir izvietots interaktīvs termināls, kurā ir ievietota informācija par LCP Memorandu un visiem 188 Memoranda parakstītājiem.

 

1944LCP_Memorands_LV

 

Ieteikt :
Kontakti

Latvijas Kara muzejs
Smilšu iela 20
Rīga, LV-1050,
Latvija

Image
a28

Darba laiki:

Muzejs atvērts:
no trešdienas līdz svētdienai
10.00 - 17.00

 

Grāmatu tirdzniecības
un kases darba laiks:
10.00 - 16.45

 

 

 

Muzeja administrācija
    +371 67228147

Ekskursiju pieteikšana
    +371 67223743

Oficiālais e-pasts: pasts@karamuzejs.lv

Raksti mums uz e-adresi

Muzeja apmeklējums
ir bezmaksas!