Ekspozīcija „Latvieši kara klausībā 19.gs. līdz 20.gs. sākumam”
Pirmo reizi Latvijas muzeju vēsturē ir izveidota ekspozīcija, kas rāda latviešu vīriešu dienestu- kara klausību Krievijas impērijas armijā. Ekspozīcija „Latvieši kara klausībā 19.gs. līdz 20.gs. sākumam” ir loģisks turpinājums iepriekš izveidotajai muzeja ekspozīcijai par 17. - 18.gs. Latvijā.
Ekspozīcija ietver sevī sadaļas par rekrutēšanas sistēmas ieviešanu Latvijas teritorijā 1793.gadā, 19.gs. 60.- 70.gadu militārajām reformām Krievijas impērijas armijā, 19.gs. otrās puses latviešu jauniešu centieniem iegūt bezmaksas militāro izglītību un latviešu virsniecības veidošanos. Ekspozīcijā atainota arī latviešu karavīru un latviešu virsnieku dalība Krievijas impēriskās varas karos un iekarošanas karagājienos.
Kopumā ekspozīcijā aplūkojami vairāk nekā 160 dažādi priekšmeti: ieroči, formas tērpi, dokumenti, kartes un apbalvojumi. Liela daļa fotogrāfiju un dokumentu plašākai sabiedrībai ir aplūkojami pirmo reizi. Sevišķi unikāla ir 1845.gadā rakstītā P.Siliņa vēstule no Pēterburgas. Tā ir viena no visvecākajām zināmajām latviešu karavīra vēstulēm. Atsevišķi pieminama arī vecākā apakšvirsnieka E.Eglīša dienasgrāmata par Krievijas-Japānas karu (1904.-1905.).
Ekspozīciju papildina krāšņi sienas gleznojumi, kuros redzami 19.gs. - 20.gs. sākuma perioda formas tērpi. Apmeklētājiem ir iespēja sevi izmērīt uz jauniesaukto rekrūšu auguma mērīšanas instrumenta un pacilāt 19.gs. 70. - 90. gados izmantoto šauteni.